Geri Bildirim

Web sayfası yerine "404" mesajı veya başka bir hata kodu görüyorsanız, sistem sayfayı yüklemeyle ilgili sorun yaşıyordur. Ayrıca sayfanın yavaş yüklendiğini veya hiç açılmadığını görüyorsanız..

Her türlü hata için bize sorun ile ilgili bilgi verin info@das.org.tr mail adresine mail atmanız yeterli

Lütfen mailinizde sorun yaşadığınız sayfa yada modül ile ilgili bilgi vermeyi unutmayınız..

Harekete geç DAS gönüllüsü!

11. Uluslararası Sterilizasyon Dezenfeksiyon Kongresi, Antalya Maritime Pine Beach keyifli ortamında, ekonomik açıdan zor zamanlarda iyi bir katılım, mükemmel bir organizasyon, yenilikçi bir endüstriyel sergi, ilgi çeken sunumlar ve geç saatlere kadar süren oturumlara bile ilgiyle katılan DAS gönüllüleri ile son derece sıcak, pozitif ve doyurucu bir atmosferde başarı ile sona erdi. Programdaki Türkçe sunumların bilimsel içeriği çok yüksekti. Azerbaycan, Çin ve Batı Avrupa’nın katkılarıyla da program uluslararası bir zenginlik kazandı.

Bu kongreden elde ettiğimiz geri bildirimler ve çıkarımlarımız bize artık daha büyük bir sorumluluk yüklüyor. Her ne kadar sterilizasyon son 15 yılda Türkiye’de bilgi açısından son derece gelişmiş olsa da, uygulamada henüz gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşamamış, modernliğe doğru son adımı atmakta başarısız olmuştur. Sterilizasyon sürecinin validasyonu, tek kullanımlık tıbbi cihazların yeniden kullanımı, standartlara uymayan paketleme, gazlı bez, ameliyat örtü ve önlükleri sorunu, ameliyathane ve MSÜ’de partikül sayısını artıran, bariyer özelliği taşımayan pamuklu kumaş örtülerin halen kullanılıyor olması, endoskop dekontaminasyonunda standardizasyon eksikliği gibi birçok sorun konusunda yıllardır konuşuyor olmamıza rağmen neredeyse hiç ilerleme olmadı. 

Kuşkusuz, hastanelerde sıkça gördüğümüz geleneksel yaklaşım ve yanlış maliyet analizleri değişim ve ilerlemeyi durduran en önemli faktörler. Ancak, DAS gönüllüleri olarak, kendimizi de sorgulamalı ve dürüst bir şekilde, bir şeyleri harekete geçirecek kadar uğraşıp uğraşmadığımız sorusunu yanıtlamalıyız. Hastane yöneticilerini, cerrahlar, kardiyologlar, gastroenterologlar gibi kullanıcıları hastalarının karşı karşıya olabileceği tehlikeler konusunda yeterince bilgilendiriyor muyuz? Onların onca klinik ve yönetim sorumlulukları arasında bu sorunların bizim kadar farkında olamayabileceğini sorguladık mı hiç? Hastane yöneticileri ve satın alma birimlerinden sorumlu olanlar, bilmedikleri bir malzemenin doğurabileceği sonuçları bilseler yine de o malzemelerin alımına ya da yanlış kullanımına imza atarlar mı? 

Şimdi harekete geçme zamanı DAS gönüllüleri! Sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu en iyi bilenler olarak, artık kenarlardan izlemeye devam edemeyiz. Sahadaki yerimizi almak zorundayız. Hastanelerimizde bu alanda bizi zirveye taşıyacak son adımı atıp modern ünitelere, modern uygulamalara geçmek üzere bir değişim istiyorsak önce iğneyi kendimize batırmalı, kullanıcıları ve yöneticileri bilgilendirmek için harekete geçmeliyiz. Lütfen unutmayın; sterilizasyon ve dezenfeksiyon çalışanları hastaların avukatıdır. Hastalar hastane için değil; hastane, hastalar için vardır. 

Yeni DAS Rehberi, sterilizasyon ve dezenfeksiyonda en iyi uygulamaları desteklemek üzere yazılmıştır. Aynısı Sağlık Bakanlığının denetimleri için de geçerlidir. Bu iki paydaşın itici gücü, DAS gönüllülerinin çabasıyla birleşince, hep birlikte değişimi getirebiliriz.

DAS Rehberi ışığınız, hasta güvenliği için atan yüreğiniz en büyük gücünüz olsun!

Prof. Dr. Duygu Perçin Renders

DAS Derneği Başkanı

               

Yayınlanan tüm içeriğin hakları DAS Derneği'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi içeriğin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan içeriğin bir bölümü, alıntılanan içeriğe aktif link verilerek kullanılabilir...